Výsledky I. průzkumu projektu START2ACT

Projekt Start2Act, který začal v březnu roku 2016, je tříletý projekt financovaný Evropskou komisí. Start2Act je zaměřen na snížení spotřeby energie v budovách ve státech Evropské unie, a to jak změnou chování zaměstnanců startupů a mladých malých a středních podniků tak i použitím energeticky efektivních opatření v každodenním životě.

V první fázi projektu byl proveden průzkum, ve kterém byly analyzovány potřeby startupů a MSP, jejich aktuální chování a motivace ke změně. Výsledky tohoto průzkumu jsou použity jako vstupní podklady pro vzdělávací a monitorovací program, který je právě vyvíjen a bude spuštěn na jaře roku 2017. Průzkum probíhal od srpna do listopadu loňského roku v Polsku, Belgii, Bulharsku, České republice, Slovensku, Chorvatsku, Maďarsku, Rumunsku a Velké Británii.

Samotný průzkum ukázal, že nejvýznamnější motivátory vedoucí k energetické efektivitě jsou snížení účtů za energie, boj proti klimatickým změnám a zvýšení kvality vyráběného produktu.

Mnoho společností už z vlastní iniciativy zavedlo alespoň jedno opatření pro snížení nároků na spotřebu energie, průměrně se tento počet pohybuje okolo tří a jedná se například o instalaci energeticky úsporného osvětlení či spotřebičů. Respondenti označili sami sebe za pro-environmentální. Přestože se ukazuje, že jsou společnosti ochotné bojovat společně proti klimatickým změnám, stále je to cena výrobků, která nejvíce ovlivňuje konečný výběr zakoupených produktů. Z výsledků vyplývá, že startupy a mladé MSP v současné době nepovažují zvyšování energetické efektivity za důležité pro rozvoj jejich byznysu a posílení pozice na trhu, nicméně cítí zodpovědnost za chování vzhledem k životnímu prostředí. Obecně se dá prohlásit, že lidé tvrdí, že pokládají energetickou efektivitu za důležitou, ale nezaručují převedení tohoto přesvědčení do praxe. Toto téma bude v budoucnu zkoumáno dalšími dotazníky doplněnými vzdělávacími a mentorignovými programy.

Porada dnia
Sprawdzenie stanu technicznego urządzeń i instalacji elektrycznej to pierwszy krok w myśleniu o planie poprawy efektywności energetycznej.

Czy była przydatna?